Haberler

60 Milyarlık KGF Destekli Kredinin Şartları Belli Oldu

60 Milyarlık KGF Destekli Kredinin Şartları Belli Oldu
Kredi Garanti Fonunun (KGF) 60 milyar liralık yeni destek paketlerinde başvurular başladı. Şirketler yatırım, ihracat ve işletme destek paketlerinden yararlanabilecek. Yatırım kredileri 10 yıl vadeyle kullandırılacak. KOBİ limiti 35 milyon TL, büyük işletmeler için ise 100 milyon TL.

Destekler yatırım, ihracat ve işletme harcamaları olarak üç bölümde veriliyor.

  • Yatırım yapmayı planlayan şirketler, Yatırım Destek Paketi’nden 120 aya kadar vade ile yararlanabilecek.
  • İhracat Destek Paketi’nde işletmeler, azami 6 ay ödemesiz dönem dahil azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek. Pakette kredi üst limiti işletmenin ciroya göre değişmekle birlikte azami 25 milyon TL olacak.
  • İşletme Harcamaları Destek Paketi’nde KOBİ’ler azami 5 milyon TL, KOBİ dışı işletmeler ise 20 milyon TL tutarında krediden faydalanabilecek. KOBİ dışı işletmeler ise 100 milyon TL’ye varan miktarlarda kredi kullanabilecek.
25 MİLYARLIK YATIRIM DESTEK PAKETİ

Yatırım planlayan her işletme başvurabilecek. Kadın girişimci ya da kadın yöneticisi bulunan işletmelerde kefalet oranı yüzde 90 olacak. Diğer KOBİ’lerde bu oran yüzde 85, KOBİ dışı işletmelerde ise yüzde 80’i bulacak.

VADE KAÇ YIL OLACAK?
Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler, 24 ayı ödemesiz azami 120 ay vadeyle kredi çekebilecek. İşletme kredisi ise 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere 36 ay vadeyle kullanılabilecek.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?
Yatırım kredisinden yararlanmak isteyenler tek seferde yapılacak 50 bin TL ve üzeri yatırıma ilişkin harcamalarını sözleşme veya faturayla belgelendirecek. Turizm sektörü hariç, arsa ve bina yatırımları ancak makine yatırımlarıyla birlikte yapılırsa kefalet verilecek. İşletme kredisinden yararlanacaklar, tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderleri belgelendirecek. Kredinin yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Kartlı ödemelerde fatura ibrazı şartı aranmayacak.

İHRACAT DESTEK PAKETİ

İhracat Destek Paketi’nde kredi üst limiti, işletmenin segment ve cirosuna göre değişmekle birlikte azami 25 milyon TL. 10 milyona kadar cirosu olanlar 5 milyon, 10-25 milyon TL cirosu olanlar 15 milyon, 25-125 milyon olanlar 25 milyon, 125 milyon ve üzeri olanlar da 25 milyon TL kredi kullanabilecek. Mevcutta ihracatı olan firmalar yüzde 90 oranında kefaletten yararlanıyorken potansiyel ihracatçı firmalar için bu oran yüzde 85 olacak.

VADE KAÇ YIL OLACAK
İşletmeler, azami 6 ay ödemesiz azami 24 ay vade ile kredi kullanabilecek.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?
Tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderler belgelendirilecek. Kefalet tutarının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. İhracat potansiyeli taşıyan KOBİ’ler, KOSGEB Başkanlığı’nca tespit edilecek.

10 MİLYARLIK İŞLETME HARCAMA DESTEK PAKETİ

KİMLER YARARLANACAK?
KOBİ’ler cirolarına göre 500 bin ila 5 milyon TL arasında kredi kullanabilecek. KOBİ dışı işletmeler ise azami 20 milyon TL tutarında krediden faydalanabilecek. Ticari kredi kartları ve banka kartına bağlı kredili mevduat hesabı üzerinden kullandırılacak kredinin kefalet oranları KOBİ’ler için yüzde 80, KOBİ dışı işletmeler için ise yüzde 75 olacak. Şirketler ya ticari kredi kartı ya da banka kartından bu krediyi kullanabilecek.<br>

VADE KAÇ YIL OLACAK?
Azami 6 ay ödemesiz, 30 ay vadeyle kullanım yapılabilecek.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?
İşletme kredisinin azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek. Nakit olarak sağlanan kredi bölümü için tek seferde yapılacak 20 bin TL üzeri giderler sözleşme veya fatura ile belgelendirilecek. Kartlı ödeme sistemleri aracılığıyla kullandırılacak krediler için fatura ibrazı şartı aranmayacak. Kredi kartı ürünü nakit çekime kapalı olacak. Rotatif nitelikli krediler için işletme ödeme yaptıkça boşalan limitler tekrar kullanılabilecek. Sabah’ta yer alan habere göre, banka kartına tanımlanacak kredi de nakit çekime kapalı olacak. Ancak kredi tutarlarının azami yüzde 10’u nakit olarak verilebilecek.

KREDİ KARTI NAKİT ÇEKİME KAPALI OLACAK

KGF Oranları e Kredi Limitleri

HANGİ BANKALAR YER ALIYOR?
Akbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Denizbank
Garanti BBVA
Halk Bankası
ING Bank
İş Bankası
Kuveyt Türk Katılım Bankası
QNB Finansbank
Şekerbank
Türk Ekonomi Bankası
Emlak Katılım Bankası
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye İhracat Kredi Bankası
Vakıfbank
Vakıf Katılım Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Bankası
Ziraat Katılım Bankası
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

Haberin Tam Metini Okumak İçin Tıkayınız!